top of page
vor16351.jpg

TÜRKİYE REKORU SEYRİ

Yelken hız rekorları, 1972' kurulan Dünya Yelken Hız Rekoru Konseyi (WSSRC) tarafından onaylanmaktadır. Kayıtlar, belirli bir mesafe boyunca ortalama hız veya belirli bir zaman aralığında kat edilen toplam mesafe ile ölçülür.

TÜRKİYE REKORU SEYRİ

NEDEN YAPILMALI

SoftPower-Yumuşak Güç olarak kabul edilen spor aktiviteleri üzerinden

Mavi Vatanımıza sahip çıkarak ulusal egemenliğimizi ve haklarımızı bütün dünyaya göstermek ve kabul ettirmek.


Türk camiasını ortak bir amaç altında birleştirerek, güçlü, duygusal ve gurur duyulacak iletişim köprülerinin kurulmasını sağlamak. Akdeniz’i bir Türk gölü haline getirmiş ve okyanuslarda yelken basmış Piri Reis'lerin, Turgut Reis'lerin, Barbarosların torunları olarak bu denizlerde tekrar Türk bayrağını dalgalandırmak.


Sporun vitrini olan sporcularımıza en üst düzeyde çalışma koşullarını oluşturarak, büyük aktivitelerde yer almalarını sağlayarak, geleceğin genç şampiyonlarının yetişmesini ve Türkiye'de rol model ve örnek kişi olarak ’Türk dünyasına hizmet’ etmeye devam edecek gençlerden oluşan bir nesil yetiştirmesine vesile olmak.

MAVİ VATAN

Mavi Vatan Türkiye'nin hak ve egemenliğini içeren deniz alanlarının bütünüdür. 25-45 Doğu Boylamları ve 33-43 Kuzey enlemleri arasında kalan tatlı ve tuzlu su kitlesi üzerindeki yetki ve ilgi alanlarımızın adıdır.

1958'de, Cenevre Deniz Hukuku Sözleşmesi ile resmileşen kıta sahanlığı kavramı Mavi Vatan doktrininin zeminini hazırlamıştır.

bottom of page